Abdominal aort anevrizması, vücuda kan pompalayan en büyük damar olan aort damarının genişlemesi durumudur. Aort damarlarının genişlemesi ilerleyen zamanlarda bu damarların yırtılmasına neden olabileceği için hayati risk taşıyan bir hastalıktır ve en kısa sürede acil tedavisi gerçekleştirilmelidir.

Belirtileri Nedir?

Abdominal aort anevrizması uzun yıllar boyunca çok fazla belirti vermeden sinsi bir şekilde ilerleyen bir hastalıktır. Aort damarı patlayana kadar fark edilmeyebilir. Hastanın muayenesi sırasında karnında nabız veren bir kitle olarak farkedilir. Aort anevrizması yırtıldığında; sırtta ve karında şiddetli ağrı, mide bulantısı, kusma, baş dönmesi, terleme ve ayaktayken kalp hızının artması belirtileri arasında gelmektedir.

Nedenleri Nedir?

Ateroskleroz denilen damarın kalınlaşması, kireçlenmesi en sık görülen nedenlerdir. Ayrıca bazı enfeksiyonlar, bağ dokusu hastalıkları, doğumsal bazı hastalıklarda anevrizma oluşumuna yol açabilir.

Risk Faktörleri Nedir?

  • 60 yaş üstündeki erkekler,
  • Atardamarlarda yağ depolanması,
  • Sigara kullanımı,
  • Marfan sendromu,
  • Tedavi edilmemiş sifiliz hastaları,
  • Tüberküloz hastaları,
  • Uyuşturucu madde bağımlılığı,
  • Ailede kalp damar hastalığı, aort anevrizma hastalığı geçmişi olması risk faktörleri arasında sayılabilir.

Komplikasyonları Nedir?

Abdominal aort anevrizması ilerleyerek aort damarının yırtılmasına neden olabilir. Aort damarının yırtılması acil bir durum olup hastanın yaşamını yitirmesine neden olabilmektedir. Abdominal aort çapının 5.5 cm üzerine çıkma riski çok arttırır.

Doktor Randevusu Öncesi Neler Yapılmalıdır?

Abdominal aort anevrizması, erkeklerde çok sık görülmektedir. Bu nedenle risk faktörlerini taşıyan ve orta yaşlı erkeklerin rutin kalp muayenelerini yaptırmaları, şikayetlerini not alarak doktorlarına iletmeleri hastalığın tedavisinde oldukça önem taşır.

Tetkik Yöntemleri Nelerdir?

Abdominal aort anevrizmasının tanısı oldukça kolay bir yöntemle yapılmaktadır. Anevrizma boyutu büyükse hastanın aort damarının atışları dışarıdan muayene ile fark edilebilir. Ancak kesin tanı için abdominal ultrasonografi ile hastalık teşhis edilebilir. Ultrasonografi sonrası anevrizmanın boyutu ve şeklini ortaya koymak için bilgisayarlı tomografi gerekir.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Abdominal aort anevrizması karından veya kasıktan girilerek tedavi edilmektedir. Hastanın genel sağlık durumunun uygun olması durumunda endovasküler yöntem, uygun olmaması durumunda ise karından kesi ile ameliyat gerçekleştirilir. Endovasküler tamir adı verilen metodla; hastanın kasık bölgesinden ufak deliklerle aort damarına ulaşılarak, damar içi stent yerleştirilmesi ile tedavi edilmektedir. Karından açılan büyük kesi yerine kasıktan küçük kesilerle işlem yapılması hastaya; iyileşme süresinin kısalması, enfeksiyon oranının düşmesi, yoğun bakımda kalım süresinin kısalması gibi birçok yönde avantaj sağlamaktadır. Bu yöntemle hasta birkaç gün içerisinde taburcu edilerek, kontrollerle 2 hafta içerisinde günlük hayatına dönebilir.

Yaşam Stili Önerileri

Abdominal aort anevrizması, sinsi bir hastalık olduğu için 60 yaş üzerindeki herkesin en az bir kere kardiyoloji veya kalp damar cerrahisi biriminde muayene olması gerekmektedir. Abdominal aort anevrizması hastalarının doktorlarının verdiği tedavi planına uymaları, anevrizma oluşturan sigara, tansiyon ve kolesterol gibi risk faktörlerinden uzak durmalarını gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir