Addison hastalığı, böbrek üstü bezlerinin iç ve dış kısmında yer alan hormonların seviyesinin kanda azalmasıdır. Thomas Addison adında bir doktorun ortaya çıkardığı hastalık, vücut dengesinde bozulmaya sebep olmaktadır ve kansızlık, yorgunluk, kalp hastalıkları gibi birçok hastalığa zemin hazırlamaktadır.

Belirtileri Nedir?

Addison hastalığının ilk belirtisi kortizol hormununun azalmasıyla ortaya çıkan halsizliktir. Bu hastalıkta halsizlik sürekli artarak devam eder ve bir süre sonra hastayı yataktan çıkamayacak duruma getirebilir. Addison hastalığının en belirgin özelliği ise el, yüz ve kollarda deri renginin kahverengi hatta siyaha yakın bir tonda koyulaşmasıdır. Bunun yanında Addison hastalarında tansiyon düşmesi, bayılma, mide bulantısı ve kusma, depresyon, sıcağa ve soğuğa karşı hassasiyetin artması, kilo kaybı, erkeklerde cinsel istekte azalma ve bayanlarda adet düzensizliği ortaya çıkabilir.

Nedenleri Nedir?

Addison hastalığının oluşmasında temel etken böbrek üstü bezi yetmezliğidir. Böbrek üstü bezi yetmezliği ise; otoimmün sebeplerle, ACTH hormonunun üretilmemesiyle, doktorun vermiş olduğu kortikosteroid ilaçların kullanılmaması durumuyla oluşabilir. Bunun yanında vücutta yer alan mantar enfeksiyonları, kanser metastazları, uzun süre kan sulandırıcı kullanımı da Addison hastalığına neden olabilmektedir.

Risk Faktörleri Nedir?

  • Böbrek üstü bezi yetmezliği
  • Kanserlerde metastaz
  • Kan sulandırıcıların uzun süre kullanımı
  • Erken menopoz geçiren kadınlar
  • Anemi hastaları
  • Tip -1 diyabet hastaları
  • Tüberküloz hastaları, Addison hastalığında risk faktörlerini oluşturmaktadır.

Komplikasyonları Nedir?

Addison hastalığı, tedavi edilebilir bir hastalıktır. Ancak tedavi edilmezse Addison krizi oluşarak hastanın şok geçirmesine, nöbet geçirmesine ve komaya girmesine ve hayati tehlikeye sebep olabilmektedir.

Doktor Randevusu Öncesi Neler Yapılmalıdır?

Addison hastalığında şikayetlerin eksiksiz bir şekilde not alınması ve doktora aktarılması oldukça önemlidir.

Tetkik Yöntemleri Nelerdir?

Öncelikle hastanın belirtileri dinlenir. Belirtiler Addison hastalığına uyuyorsa vücuttaki Kortizol düşüklüğü ve ACTH hormonlarının seviyelerine, oto antikor düzeylerine bakılır. Hormon testlerinin yanında adrenal bezleri inceleyebilmek adına bilgisayarlı tomografi, hipofiz bezini incelemek adına MR veya tomografi istenebilir. Tahlil ve tetkiklerin sonuçlarıyla hastanın öyküsü değerlendirilerek teşhis konulmaktadır.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Addison hastalığı, böbrek üstü bezlerinin yetersizliği nedeniyle ortaya çıktığı için öncelikle bu durumun kontrol altına alınması gerekmektedir. Böbrek üstü bezi yetmezliğine neden olan hormonlar için steroid hormon içeren ilaçlar kullanılmalıdır. İlaçların dozuna hastanın doktoru karar verir ve hastanın doktoru tarafından doz arttırılıp, azaltılabilir. İlaçların düzenli kullanımı Adisson hastalığında oldukça önemlidir. Hastaların ilaç tedavisini aksatmaması hayati önem taşımaktadır. Addison krizi geçiren hastalarda ise doktorunun vermiş olduğu enjeksiyon hastaya enjekte edilerek kriz durumu sonlandırılabilir.

Yaşam Stili Önerileri

Addison hastalarının hayatları boyunca kullandıkları ilaçların düzenli alımına dikkat etmesi gerekmektedir. Tedavi planına dikkat eden hastalar hayatlarını kolaylıkla sürdürebilirler. Addison krizi geçirme ihtimaline karşı hastalar yanlarında acil kimlik kartlarını kullanmalıdır. Addison hastaları beslenme planlarına dikkat etmeli; proteinli, tuzlu, karbonhidrat ağırlıklı beslenmeli ve potasyum düzeyi düşük besinler tüketmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir