Aft olarak adlandırılan ve ağızda dil, yanak ve damak gibi bölgelerde ortaya çıkan ağız ülserleri; kişinin hayatını oldukça fazla etkileyen hastalıklar arasında gelmektedir. Yemek yeme, konuşma ve birşeyler içme gibi eylemleri kısıtlayan aft, tükürük bezinin kontrol edilmesini de güçleştiren bir hastalıktır.

Nedenleri Nedir?

  • Dudak ısırma
  • Yanak kemirme
  • Bazı gıdaları karşı hassasiyet (acı, baharatlı yiyecekler, çikolata vb.)
  • Vitamin ve mineral eksikliği
  • Darbe sonucu oluşan yaralar
  • Hormonal dengesizlikler
  • Bazı dişmacunu ve gargaralar
  • Bazı ilaçlar
  • Kaygı ve stres

Risk Faktörleri Nedir?

Kadınlarda aft görülme sıklığı erkeklere göre daha fazladır. Özellikle ergenlik döneminde sıklıkla meydana gelmektedir. Bunun yanında sigara, protez, bazı hastalıklar, gıda alerjisi, sağlıksız beslenme aftın ortaya çıkmasında risk faktörü oluşturmaktadır.

Komplikasyonları Nedir?

Aft; Çölyak, Ülseratif Kolit, Behçet hastalığı gibi bazı hastalıkların belirtisi olabilir. Bu yüzden çok dikkat edilmelidir. Bunun yanında aft konuşma, yeme ve içmede oldukça sorun yaşanmasına neden olmaktadır.

Doktor Randevusu Öncesi Neler Yapılmalıdır?

Tekrarlayan aft vakalarında doktor muayenesi için randevu almakta gecikmeyin. Bunun yanında aft ağrılarınız şiddetliyse bir an önce doktor randevunuzu oluşturmalısınız. Randevu öncesinde aftın ortaya çıktığı tarihi ve tekrarlama durumlarınızı not etmenizde fayda var.

Tetkik Yöntemleri Nelerdir?

Yapılan ağız muayenesi ile aft teşhisi rahatlıkla konulmaktadır. Ortaya çıkan belirtiler, şikayetler, aftın çıktığı bölge ve yapısı incelenerek tanı konulmaktadır.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Aftın tedavisinde günlük hayatta yapılacak birtakım değişiklikler önemli bir rol oynamaktadır. Kullanılan ağız bakım ürünleri değiştirilmeli, beslenmeye dikkat edilmelidir. Eczanelerde aft için birtakım merhemler bulunmaktadır. Ancak evde yapacağınız birtakım yöntemler de aftın iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Bir çay bardağı su ile yarım çay kaşığı tuzu karıştırarak ağzınızda çalkalayabilirsiniz.

Yaşam Stili Önerileri

Aft hastaları sert diş fırçalarından kaçınmalı, diş macunu ve gargara seçiminde sodyum lauril sülfat içermemesine dikkat edilmelidir. Yemek yerken ve sakız çiğnerken konuşulmamalı, sağlıklı beslenmeli, vitamin ve mineral bakımından zengin besinler tüketilmelidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir