Kanser hastalarının doku hasarı, cilt, kas ya da kemik tutulumu, sinir basısı gibi nedenlerle ya da tedavide uygulanan yöntemlere bağlı olarak yaşadıkları ağrılara kanser ağrıları denir. Kanser hastalarının büyük bir kısmı ağrı yaşamaktadır. Kimi durumlarda ağrı hastanın doktora başvurmasının nedeni olurken, kimi durumlarda ilerleyen safhalarda görülür.

Belirtileri Nelerdir?

Kanser hastalarının yaklaşık üçte birinin maruz kaldığı, yaşam kalitesini ve tedaviyi olumsuz etkileyen ağrılar, ağrının nedenine göre kramp, yanma ya da tutulma şeklinde belirti vermektedir.

Nedenleri Nelerdir?

Kansere bağlı ağrılar, tümöre bağlı olarak, tedaviye bağlı olarak ya da kanser dışı nedenlere bağlı olarak, damarlardaki daralmalara bağlı dolaşım bozukluklarından dolayı, enfeksiyon ya da enflamasyon, kemik metastazı, sinir basısı, organlarda meydana gelen tıkanma ya da daralmalar gibi nedenlerle meydana gelebilmektedir.

Risk Faktörleri Nelerdir?

Kemik metastazı bulunan kanser hastalarında kansere bağlı ağrı tablosu daha sık görülmektedir. Aynı şekilde sıklıkla görülen başka bir tablo ise tümörlerin organlara ya da sinirlere bası yapması durumudur. Bu hastalarda ağır ağrı tablolarına daha sık rastlanır. Tedavi esnasında uygulanan kemoterapi ya da radyoterapi de kansere bağlı ağrılara yol açmaktadır.

Komplikasyonları Nelerdir?

Ağrıların yaşam kalitesini bozduğu, yorgunluk, uykusuzluk ve tedaviyi zora sokacak şekilde endişe ve huzursuzluğa sebep olduğu görülmektedir.

Doktor Randevusu öncesi Ne Yapılmalıdır?

Ağrı tablosunun belirlenmesinde hasta hikâyesi doktora net bir biçimde verilmelidir. Ağrıların ne zaman başladığı, hangi sıklıkla devam ettiği ve şiddeti gibi konular tedavinin doğru planlanabilmesi için önemlidir.

Tetkik Yöntemleri Nelerdir?

Hasta hikâyesi ve ağrı değerlendirme gereçleri ağrının tetkiki için yeterlidir.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Narkotik ilaçlar, ağrı kesiciler, antidepresanlar, nöropatik ilaçlar, kortizon, lokal anestetikler tedavide kullanılan ilaç türleridir. Bunun dışında mevcut sinir basılarını ya da organ tıkanıklıklarını gidererek bunlardan kaynaklanan ağrıların giderilmesi için cerrahi müdahale uygulanabilir. Sinir blokajı ya da morfin pompası denenebilen yöntemlerdendir.

Yaşam Stili Önerileri

İlaçların doktor kontrolünde, belirtilen dozlarda ve düzenli alınması önemlidir. İlaçların yan etkilerinden kaçınabilmek için lifli gıdaların tüketilmesi ve bol su alınması gerekir. İlaçların kullanımına ve bırakılmasına doktor ile işbirliği içinde karar verilmelidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir