Vücutta bulunan kemiklerin birleştiği noktalara eklem adı verilir. Spor yaralanmaları, romatizmal rahatsızlıklar, kaza ya da darbeler, zorlu fiziksel aktiviteler ya da vücutta meydana gelen başka bir rahatsızlık sonucunda eklemlerde ağrılar meydana gelebilir. Ağrılı eklem rahatsızlıklarının sebebi psikolojik olarak da ortaya çıkmaktadır.

Belirtileri Nedir?

Eklem rahatsızlıkları, hafif ya da ağır ağrılarla, günlük hareketlerin kısıtlanmasıyla, eklemlerde şişlik ya da sertliklerle ortaya çıkabilir. Eklem rahatsızlıklarının giderilmesi için altında yatan sebepler bulunmalı ve tedavi edilmelidir.

Nedenleri Nedir?

Ağrılı eklem rahatsızlıklarının pek çok nedeni olabilir. Bunlardan bazıları; kasları kemiklere bağlayan tendonlarda kireçlenme ya da iltihaplanma, eklemlerin günlük aktiviteler ya da spor aktiviteleri ile zorlanması, yaralanma ya da kaza sonucu eklemlerdeki kıkırdakların zarar görmesi, vücutta meydana gelen enfeksiyonlar, romatizmal hastalıklar, vücudun bir yerinde meydana gelen hastalık mikrobunun kan yoluyla eklemlere taşınması ve psikolojik sebeplerdir.

Risk Faktörleri Nedir?

Eklem rahatsızlıkları her yaştan insanın yaşayabileceği bir sıkıntı olmakla birlikte, özellikle ailesinde romatizmal hastalık öyküsü bulunan bireyler, ağır yük taşıma işiyle uğraşanlar, sporcular, metabolizması zayıf kişiler ve et tüketimi fazla olan kişilerde görülme sıklığı daha fazladır. Ayrıca yaşın ilerlemesiyle birlikte kemik ve kıkırdak erimelerine bağlı olarak da meydana gelebilirler.

Komplikasyonları Nedir?

Eklem ağrılarının komplikasyonları, altında yatan sebeplere bağlı olarak değişiklik gösterir. Hayat kalitesinin düşmesi, günlük faaliyetler sırasında zorlanma, hareketlerde yavaşlama eklem ağrılarının sık karşılaşılan komplikasyonlarıdır. Altında yatan neden tespit edildikten sonra, olası risklerin azaltılması için, bu nedenlere bağlı tedavi uygulanması, eklem ağrılarının yarattığı komplikasyonların giderilmesini sağlamaktadır. Tedavi edilmeyen eklem ağrıları, altıda yatan sebeplere de bağlı olarak, sakatlık, genel eklem deformasyonları, kalıcı eklem hasarları ve hareket kaybı gibi sonuçlar doğurabilir.

Doktor Randevusu Öncesi Neler Yapılmalıdır?

Doktor kontrolü öncesinde, ağrının derecesi, başlama nedeni ve şekli, ne kadar zamandır sürdüğü gibi bilgiler not edilerek, bu bilgilerin doktorla paylaşılması, eklem ağrısının altında yatan nedenlerin tespitinde fayda sağlayacaktır. Ailede romatizmal hastalık öyküsü olup olmadığı, yaşam stili, spor faaliyetleri gibi bilgiler de tedavi ve tanıda etkili olacaktır.

Tetkik Yöntemleri Nelerdir?

Ağrılı eklem rahatsızlıklarının tanısında eklem muayenesi, herhangi bir darbe, zorlama ya da kaza sonucu oluştuysa röntgen çekilerek kemik, eklem ve kıkırdakların durumunun tespit edilmektedir. Darbe ya da zorlanma yoksa, olası otoimmun hastalıklara, romatizmal hastalıklara ve sistemik hastalıklara karşılık kan testleri istenebilir.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Ağrılı eklem rahatsızlıklarının tedavisinde, altıda yatan sebep önemlidir. Bu sebep giderildiğinde, eklem rahatsızlıkları da giderilecektir. Eğer altında yatan başka bir rahatsızlık yok ise akupunktur tedavisi, kaplıca tedavisi, fizik tedavi ve ilaç tedavisi ile eklem ağrıları giderilmeye çalışılır.

Yaşam Stili Önerileri

Ağır fiziksel aktivitelerden kaçınmak, spor yaparken eklemlere fazla yüklenmemek, aşırı kilo alımından kaçınmak, Omega 3 ve E vitamini alımına dikkat etmek, düzenli spor yapmak, ağrılı eklem rahatsızlıklarının oluşma riskini azaltır. Eğer bir kaza ya da zorlanma sonucu eklemlerinizde ağrı, şişlik ve sertlik oluşmuşsa mutlaka doktora başvurulması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir