Ağrılı idrar, bir diğer adıyla ‘’Dizüri’’ idrar yaparken ağrı yaşanmasıdır. Ağrı genellikle idrarın mesaneden çıkış noktasına ulaşırken geçtiği idrar kanallarında meydan gelmektedir. Herkesin karşılaşabileceği en sık yaşanan hastalıklar arasında gelmektedir. Fakat kadınlarda görülen idrar yolu enfeksiyonlarında en sık görülen belirtiler arasında gelmektedir. İdrar yollarında oluşan enfeksiyon sonucu gelişen ağrılı idrar, erkeklerde de sıklıkla yaşanmaktadır.

Belirtileri Nedir?

Ağrılı idrarın en büyük belirtisi idrar yaparken meydana gelen ağrı ya da yanma hissidir. Bu ağrılar hafif derecede olabileceği gibi çok şiddetli de olabilmektedir. Bunun yanında idrar yaparken zorlanma, sık sık idrara çıkma, karnın alt kısmında şişlik ve baskı hissi, bulanık idrar diğer belirtiler arasında gelmektedir.

Nedenleri Nedir?

Ağrılı idrara sebep olacak pek çok etken yer almaktadır. Mesane taşları, efeksiyon oluşmasına neden olur ve böylece idrar yaparken ağrı hissi ortaya çıkar. Aynı şekilde kadınlara görülen idrar yolu enfeksiyonlarından sistit de ağrılı idrara neden olmaktadır. Bunun yanında böbrek taşları ve mantar enfeksiyonları da ağrılı idrarın sebepleri arasında gelmektedir.

Risk Faktörleri Nedir?

Böbrek taşları, mesane taşları, idrar yolu enfeksiyonları, sistit, menopoz, kadın cinsiyeti ve hamilelik ağrılı idrarda risk faktörü oluşturmaktadır.

Komplikasyonları Nedir?

Temelde enfeksiyonlar sonucu ortaya çıkan ağrılı idrarda en büyük komplikasyonlar arasında böbrek hasarları gelmektedir. Tedavi edilmediğinde ciddi böbrek hastalıklarına yol açmaktadır. Hamile kadınlarda görülen ağrılı idrarla birlikte düşük riski veya erken doğum gibi komplikasyonlar meydana gelmektedir.

Doktor Randevusu Öncesi Neler Yapılmalıdır?

Ağrılı idrar problemlerinde vakit kaybetmeden doktor randevusu alınmalıdır. Şikayetler ve belirtiler doğru şekilde doktora aktarılmalıdır.

Tetkik Yöntemleri Nelerdir?

Ağrılı idrar şikayetler ve birtakım testler sonucunda teşhisi kolay konulan hastalıklar arasında gelmektedir. İdrar testi ve idrar kültürü ile kolaylıkla sonuca ulaşılır. İdrar testinde ağrılı idrara yol açan bakterilere bakılır ve uygun tedavi belirlenir.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Ağrılı idrarın tedavisinde öncelikle ağrılı idrara sebep olan hastalıklar tedavi edilmelidir. Yapılan testlerle ağrılı idrara neden olan bakteriler ortaya çıkarılır. Buna göre ilaç tedavisi uygulanır. Genellikle antibiyotik ilaçlarla birkaç gün içinde belirtiler ortadan kaybolmaya başlar. Bunun yanında bakterilerin vücuttan atılmasını kolaylaştırmak için bol bol su tüketilmesi gerekmektedir. Karnın alt kısmına sıcak su torbası ile ılık kopleks yapılabilir.

Yaşam Stili Önerileri

Ağrılı idrarda doktorun verdiği ilaç tedavisinin yanında bol bol su tüketilmelidir. Kişisel temizlik çok önemlidir. Enfeksiyonların sebep olduğu ağrılı idrardan kurtulmak ve önlem almak için günlük olarak iç çamaşırı değiştirilmeli ve pamuklu çamaşırlar tercih edilmelidir. Bunun yanında genital bölgenin temizliğine de ayrıca özen gösterilmelidir. Islak mendil kullanılmamalı su ile temizliği sağlanmalıdır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir