Dünyada oldukça fazla görülen ve en fazla ölümle sonuçlanan kanser çeşitleri arasında gelen Akciğer Kanseri, sessiz ilerleyen ve ilk evrelerde belirti vermeyen kanser türleri arasında gelmektedir. Akciğer hücrelerinin kontrolsüz bölünerek çoğalmasıyla kanser oluşmaktadır. Yayılım gösterme özelliği olan akciğer kanserinde yakın doku ve organların yanında beyne kadar yayılma durumu söz konusu olabilir.

Belirtileri Nedir?
İlk evrelerde belli bir belirti vermeyen akciğer kanseri ilerleyen evrelerde; öksürük, balgam, kanlı balgam, nefes darlığı, sırt ve göğüs bölgesinde ağrı, iştahsızlık, halsizlik, kilo kaybı gibi belirtiler vermektedir.

Nedenleri Nedir?
Akciğer kanserinin ortaya çıkmasında en büyük etken sigara kullanımıdır. Bunun yanında genetik yatkınlık, kronik akciğer hastalıkları, hava kirliliği, radyasyon ve geçirilen enfeksiyonlar akciğer kanserinin oluşmasında önemli bir rol oynamaktadır.

Risk Faktörleri Nedir?

  • Sigara, puro, nargile, tütün vb. kullanılması
  • Gemi yalıtımında kullanılan ‘’Asbest’’ maddesi solunum yollarında ciddi problemlere yol açması
  • Toprakta ve evlerde doğal olarak bulunan radon gazı
  • Verem hastalığı
  • Daha önce geçirilen akciğer kanseri, risk faktörleri arasında gelmektedir.

Komplikasyonları Nedir?
Akciğer kanserinde en büyük komplikasyonlar arasında kanserin metastaz yapması gelmektedir. Akciğerde oluşan kontrolsüz hücre çoğalması zamanla yakın organlar ve hatta beyne kadar ilerlemektedir. Bu yayılmayla pek çok organ etkilenmekte ve fonksiyonunu kaybetmektedir. Bununla birlikte toplardamarlarda tıkanmalar da meydana gelmektedir.

Doktor Randevusu Öncesi Neler Yapılmalıdır?
Geçmeyen öksürük, balgam ve kanlı balgam gibi belirtiler gözlemlendiğinde vakit kaybetmeden doktor randevusu oluşturmalısınız. Randevu öncesinde doktorunuza yardımcı olmak için tüm şikâyetlerinizi not edebilirsiniz.

Tetkik Yöntemleri Nelerdir?
Akciğer kanserinde hasta şikâyetleri ve fizik muayene sonrasında akciğer filmi çekilmektedir. Çekilen filmde kitle görülmesiyle tümörün yerini ve boyutunu saptamak için bilgisayarlı tomografiye başvurulur. Daha sonrasında ise bronkoskopi ile akciğere biyopsi yapılarak parça alınmakta ve patolojik incelemeye gönderilmektedir. Patolojiden gelen sonuç ile PET-CT çekilmekte ve klinik evreleme yapılmaktadır.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Akciğer kanserinde tanıyla birlikte tedaviden önce kanser evrelendirilerek ve hastanın genel sağlık durumuna göre uygun tedavi seçenekleri belirlenmektedir. Tümörün büyüklüğü ve yayılımına göre evreleme yapılmaktadır. Hastalığın I. ve II. erken evrelerinde cerrahi tedavi ile tümörlü dokular ve etrafındaki bir miktar sağlam doku çıkarılmaktadır. Bazı durumlarda tüm akciğer lobunun alınması da söz konusu olmaktadır. Ameliyat sonrası tüm kanserli doku ortadan kaldırıldığı için ekstra bir tedaviye ihtiyaç duyulmamaktadır. Kanserli hücrelerin çıkarılması mümkün olmayan III. evrede ise ışın tedavisi ve ilaç tedavisi olarak bilinen radyoterapi ve kemoterapi uygulanmaktadır. VI. evrede ise kemoterapi tedavisi ile yalnızca hastanın şikayetleri azaltılması için ve hastanın ömrünü uzatmak ve yaşam kalitesini arttırmak için yapılmaktadır.

Yaşam Stili Önerileri
Akciğer kanseri hastalarının teşhis konulduktan sonra sigara alışkanlığını kesinlikle bırakmaları gerekmektedir. Bunun yanında tedavi programına uyum göstermeleri ve istekli olmaları tedaviyi olumlu yönde etkileyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir