Akciğer embolisi olarak da adlandırılan akciğer pıhtısı, akciğer atardamarlarının tıkanması sonucu gerçekleşen bir hastalıktır. Bacak ve leğen kemiği boşluğundaki atardamarlarda meydana gelen tıkanma sonucu oluşan hastalıkta, pıhtılardan kopan parçalar akciğere gelerek hastalık oluşmasına sebep olmaktadır.

Belirtileri Nedir?

Küçük pıhtıların akciğere taşınması ile genellikle çok fazla belirti ortaya çıkmamaktadır. Ancak büyük parçaların akciğeri tıkaması ile nefes darlığı, çarpıntı, öksürük, kan tükürme, göğüs ve yan ağrısı gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır. Bunun yanında çok büyük parçaların akciğeri tıkaması sonucu ölüm vakaları da ortaya çıkmaktadır.

Nedenleri Nedir?

Kan damarlarındaki akımın yavaş olması kan pıhtılaşmasına neden olmaktadır. Bunun yanında pek çok hastalık ve faktör kanın pıhtılaşmasına neden olmaktadır. Genellikle bacak atardamarlarında oluşan kan pıhtıları koparak karaciğere gelip, buradaki hava kanallarını veya damar yollarını tıkamaktadır. Bunun sonucunda ciddi problemler ortaya çıkmaktadır.

Risk Faktörleri Nedir?

Hareketsiz yaşam kan pıhtılaşmasında en önemli sebepler arasında gelmektedir. Buna bağlı olarak; ameliyat geçiren hastalar, ortopedi hastaları ve şişmanlar risk grupları arasında yer almaktadır. Aynı zamanda genetik yatkınlık, kalp krizi, kalp yetmezliği, zatürre, akciğer hastalıkları, sigara kullanımı, hamilelik ve lohusalık akciğer pıhtısında risk faktörü oluşturmaktadır.

Komplikasyonları Nedir?

Akciğeri tıkayan kan pıhtıları vücudun ihtiyacı olan hava akışını sağlamanın önüne geçmektedir. Bu yüzden nefes darlığı, öksürük ve hatta ölüme neden olmaktadır.

Doktor Randevusu Öncesi Ne Yapılmalıdır?

Göğüs ve yan ağrısı, nefes darlığı, öksürük, ağızdan kal gelmesi gibi durumlarda vakit kaybetmeden doktor randevusu oluşturmalısınız.

Tetkik Yöntemleri Nelerdir?

Akciğer pıhtısında tanı koymada hasta şikayetleri ve genetik yatkınlık büyük önem taşımaktadır. Hastanın aile öyküsünde akciğer pıhtısı hastalığının olması hastalık şüphesini güçlendirecektir. Bunun yanında atardamarlardan kan gazı örneğinin alınması ve incelenmesi, EKG, doppler ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi, MRI ve akciger anjiyografisi gibi görüntüleme teknikleri ile kesin tanı konulmakta ve tedaviye başlanmaktadır.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Akciğer pıhtısı tedavisinde ilaç ve cerrahi tedavi söz konusudur. Erken teşhis edilen ve küçük yapıdaki akciğer pıhtısında kan sulandırıcı ve pıhtı çözücü ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Akciğeri tıkayan çok büyük pıhtılarda ise genellikle cerrahi tedaviye başvurulmaktadır. Damarlara yerleştirilen ince tüplerle pıhtıya ulaşılmakta ve akciğer, pıhtılardan arındırılmaktadır. Sonrasında pıhtı oluşmasını engelleyi ilaç tedavisi devam edebilir.

Yaşam Stili Önerileri

Akciğer pıhtısı olan hastaların ve bu hastalıktan korunmak isteyenlerin öncelikle fiziksel aktivite ve spora yönelmesi gerekmektedir. Uzun süre hareketsiz kalmaktan kaçınmalı, uzun yolcuklarda sık sık mola verilmeli ve hareket edilmelidir. Uçak yolculuklarında oturulan yerden birtakım bacak hareketleri yaparak durumu telafi edebilirsiniz. Bunların dışında sigaradan uzak durmalı ve sağlıklı beslenmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir