Tıp dilinde Pnömotoraks olarak adlandırılan akciğer sönmesi; akciğer ile göğüs duvarı arasında serbest hava birikmesi ile ortaya çıkan bir hastalıktır. O bölgede yer alan hava keseciklerinin patlaması ile meydana gelmektedir. Hastalığın meydana gelmesi için her zaman hava keseciklerinin olması beklenmez. Pek çok hastada farklı sebeplerle de akciğer sönmesi görülmektedir.

Belirtileri Nedir?

Akciğer sönmesinde görülen bazı belirtiler kalp krizi ile benzerlik göstermekte ve pek çok hasta kriz geçirdiğini sanmaktadır. Hastalıkta ani nefes darlığı, göğüs ağrısı, nefes almada zorlanma, sırt ve karın ağrısı gibi belirtiler gözlenmektedir. Bazen hiçbir belirti vermeden ortaya çıktığı da görülmektedir. Egzersiz yaparken veya istirahat ederken hiç belirti vermeden akciğer sönmesi yaşanabilmektedir.

Nedenleri Nedir?

Akciğer sönmesi pek çok hastalık ve durum sonrası ortaya çıkabilmektedir. Amfizem, pnomoni, tüberküloz, kistik fibroz, akciğer kanseri gibi var olan akciğer hastalıklarıyla ortaya çıkabileceği gibi kaza, düşme, travma, delici ve ateşli silahlarla yaralanma, kırık kaburgaların akciğere batması, akciğer biyopsisi sırasında ve sonrasında, kalp masajı sırasında ve biyopsi nedeniyle akciğer sönmesi vakaları meydana gelmektedir.

Risk Faktörleri Nedir?

  • 20-40 yaş aralığındaki sigara içen erkekler,
  • Akciğer hastalıklarına sahip olanlar,
  • Genetik yatkınlık,
  • Daha önce akciğer sönmesi yaşayanlar,
  • Dalgıç, pilot, uçak yolcuları, dağcılar, suni solunum cihazına bağlı olanlar gibi basınç değişikliğine maruz kalanlar, akciğer sönmesi hastalığında risk grupları arasında yer almaktadır.

Komplikasyonları Nedir?

Akciğer sönmesi bazı hastalarda ciddi komplikasyonların görülmesine sebep olmaktadır. Akciğerinin tamamının sönmesi ile kana giden oksijen miktarı azalır ve vücut fonksiyonlarını yerine getiremez hale gelir. Hayatı ciddi tehlikeye sokan bu durumun yanında ani kalp durması, solunum yetersizliği ve şok gibi komplikasyonlar da görülmektedir.

Doktor Randevusu Öncesi Neler Yapılmalıdır?

Akciğer sönmesi ani gelişen bir hastalık olduğu için çoğu zaman hastanın acil servise başvurmasını sağlamaktadır. Akciğer sönmesi belirtilerini taşıyorsanız vakit kaybetmeden 122 Acil’i arayıp ambulans çağırmalı veya en yakın sağlık kuruluşuna gitmelisiniz.

Tetkik Yöntemleri Nelerdir?

Hasta şikayetleri ve fizik muayene sonrasında çekilen akciğer filmi tanı koymakta çoğu zaman yeterli olmaktadır. Bunun yanında bazen tanıyı doğrulamak için akciğer tomografisi de çekilmektedir.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Akciğerin kısmen söndüğü durumlarda hasta hastaneye yatırılmakta, istirahat ve oksijen takviyesi ile tedavi edilmekte ve takip edilmektedir. Akciğerin fazla söndüğü durumlarda ise hastaya göğüs tüpü takılarak biriken hava çıkarılmaya çalışılır. Hastanın vücut fonksiyonları normale döndüğünde tüp çıkarılarak taburcu edilir. Bazı durumlarda basit müdahalelerle atlatılan akciğer sönmesi bazı durumlarda ise ölümcül sonuçlar doğurmaktadır. Uzayan hava kaçağı durumlarında ise cerrahi müdahale gerekmektedir.

Yaşam Stili Önerileri

Akciğer sönmesi sonucu tedavi gören ve sigara kullanan hastaların öncelikle sigarayı bırakmaları ve kesinlikle bir daha içmemeleri gerekmektedir. Bunun yanında sigara içilen ortamlardan da uzak durmalıdır. Tedavi sonrası en az 6 ay boyunca efor ve ıkınma gerektirecek aktivitelerden uzak durmalı, ilaçlarını düzenli kullanmalı, düzenli yürüyüş yapmalı, bol bol sebze meyve tüketmeli ve doktor kontrollerini aksatmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir