Akciğer zarı kanseri diğer adıyla Mezotelyoma, akciğer ile göğüs kafesi arasındaki boşlukta su birikintilerinin oluşmasıyla başlar. Bu şekilde akciğerde ödem toplanmaya başlayarak hastalık ortaya çıkar.Belirtileri Nedir?

Akciğer boşluğunda sıvı birikmesi sonucunda oluşan bu hastalığın belirtilerinden en sık rastlananı ağrı, sıvının birikmesiyle oluşan nefes darlığıdır. Aynı zamanda öksürük ve balgamdan kan gelmesi, vücutta oluşan kansızlık ve gün içinde oluşan yorgunluk bu hastalığın belirtilerindendir. Kanser akciğer zarından sonra vücudun diğer yerlerine yayılmaya başlamışsa boğazda ağrı, yutkunma güçlüğü, boyun ve yüzde şişkinlik oluşmaya başlar.

Nedenleri Nedir?

Akciğer zarı kanserinin nedenleri arasında olan asbest lifli yapıda olan kanserojen bir mineraldir. Asbest kullanılan yerlerde önlem alınmadığı takdirde havada uçuşan lifsel partiküller solunum yoluyla akciğere girmekte ve akciğer zarına geçerek kansere sebebiyet vermektedir. Aynı zamanda Anadolu’da bu hastalığın görülmesi üzerine yapılan araştırmalarda bölgenin bazı yörelerinde beyaz toprak adı verilen bu mineralleri içeren toprağın kullanıldığı görülmektedir. Sıva ve boya malzemesi olarak evlerin duvarlarında kullanılan bu madde akciğer zarı kanserine sebep olmaktadır.

Risk Faktörleri Nedir?

Akciğer zarı kanseri ile ilgili yapılan araştırmalara göre en önemli risk faktörü asbeste maruz kalınmasıdır. Asbest günümüzde izolasyon malzemeleri, ses ve ısı yalıtım malzemeleri gibi birçok yerde kullanılan yaygın maddelerin başında geldiği için bu işlerde çalışan kişilerin gerekli önlemleri almaması beraberinde bu hastalığı getirebilir. Son zamanlarda yapılan araştırmalar sonucunda SV ismi verilen virüsün de bu hastalığa sebep olabileceği saptanmıştır.

Komplikasyonları Nedir?

Akciğer zarı kanseriyle birlikte vücut solunum sistemi hastalıklarına karşı kendisini koruyamaz ve bu hastalıkların vücutta oluşma riski artar.

Doktor Randevusu Öncesi Neler Yapılmalıdır?

Akciğer zarı kanseri belirtilerini uzun yıllar saklayabilen bir hastalıktır. Ama bu hastalığın tedavisinde erken teşhis çok önemlidir. Bu yüzden belirtilerin sıklaşması ve geçici olmaması durumunda hemen bir doktora görünmekte fayda vardır.

Tetkik Yöntemleri Nelerdir?

Belirtiler sonucu kontrol için hastaneye gelen hastanın göğsünün hasta tarafının diğerine göre küçülmüş olduğu ve omuz tarafınında düşük durduğu saptanmıştır. Sıvının toplandığı akciğer zarı akciğeri sararak kalınlaşmasına neden olur. Oluşmuş olan sıvı enjektör yardımı ile alınarak incelenir. Sıvıda tümör hücrelerinin görülmesi durumunda akciğer zarı kanseri tanısı konulabilir ancak kesin sonuç için biyopsiye ihtiyaç vardır.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Biyopsinin ve akciğer zarı kanseri tanısının konulmasının ardından tedavi planlaması yapılmalıdır. Hastalığın türüne göre tedavi şeklide değişiklik göstermektedir. Sarkomatöz ve mixt görülen hastalarda kemoterapi ve radyoterapi uygulanırken, epitelyal görülen hastalarda cerrahi tedavi seçeneği uygulanabilir. Fakat sonrasında hastaya kemoterapi ve radyoterapi de uygulanmalıdır.

Yaşam Stili Önerileri

Akciğer zarı kanseri tedavisinden sonra akciğer için faydalı besinler ile kaliteli ve sağlam bir şekilde beslenerek vücudun bağışıklık sistemi güçlü tutulmalıdır. Sigara kesinlikle kullanılmamalıdır. Hastalık süresince ve sonrasında hastanın moralinin yüksek tutulması tedavi süreci kadar önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir