Akciğer zarının yırtılması olarak bilinen Pnömotoraks; akciğerleri kaplayan ve ince bir yapıda bulunan iki zarın yırtılması sonucu meydana gelir. Bu zarların temel işlevi akciğerlerle yapılmakta olan solunum faaliyeti sırasında, soluk verildikten sonra belli bir yapıda kalmasını sağlayarak akciğerlerin işlevini yerine getirmesini sağlamaktır. Bu zarların adı plevra olarak adlandırılmaktadır. Plevranın oluşturduğu boşluk sayesinde akciğerlerin yapısı bozulmadan işlevini yerine getirebilmektedir.

Belirtileri Nedir?

Bu rahatsızlık bebeklerin doğumdan sonraki ilk aylarında, aşırı zayıf insanlarda, düzensiz spor egzersizleri yapan bireylerde ve sigara tüketen kimselerde rastlanmaktadır. Bununla birlikte herhangi bir nedene bağlı olmadan da akciğer zarı yırtılmasıyla karşılaşılan durumlar vardır.

Nedenleri Nedir?

Akciğer zarının yırtılması doğumsal problemlere bağlı olabildiği gibi, zayıflığın da bu rahatsızlıkta etkileri olduğu uzmanlar tarafından ortaya konulmaktadır. Bunun yanında bilinçsiz spor egzersizleriyle bedeni ve akciğerleri zorlayarak da bu rahatsızlıkla yüz yüze gelebilirsiniz.

Risk Faktörleri Nedir?

Akciğer zarı yırtığı yeni doğmuş ve zor bir doğum süreci geçirmiş bebeklerde rastlanan bir rahatsızlıktır. Bunun yanında aşırı zayıf ve akciğer hastalıkları olan bireylerde de sıkça rastlanmakta olan bir durumdur.

Komplikasyonları Nedir?

Akciğer zarı yırtığı akciğer sönmesine neden olarak, solunumun yetersizleşmesine, nefes darlığına ve siyanoz gibi önemli rahatsızlıkları tetikleyebilmektedir. Yırtığın büyümesinin sonucunda ölüme kadar giden ciddi sonuçlar barındırmaktadır.

Doktor Randevusu Öncesi Neler Yapılmalıdır?

Belirtilerin görüldüğü hastalar randevu öncesi, eğer sportif aktiviteler yapıyorsa acilen bunlara muayeneye kadar ara vermesi ve istirahat etmesinde fayda bulunmaktadır. Yoğun iş temposu ve düzensiz bir yaşama sahip bireylerin bu yoğun tempodan uzaklaşması ve rahatsızlığın kesinleşene kadar bir süre dinlemesi gerekmektedir.

Tetkik Yöntemleri Nelerdir?

Akciğer zarı yırtılması tanısında öncelikle, fizik muayenede solunum sesinin azalmış ya da durmuş olduğu belirlenir. Akciğer grafisi ile bu yırtığa neden olan asıl akciğer rahatsızlığı tespit edilebilir. Bilgisayarlı tomografi de bu rahatsızlığın belirlenmesinde ve neden meydana geldiğinin tespit edilmesinde kullanılmaktadır. Hastaya bu tarz tetkiklerle tam teşhis konulur ve tedavi yöntemleri belirlenir.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Akciğer zarı yırtılmasında, herhangi başka bir akciğer rahatsızlığının tespit edilmemesi durumunda, bu rahatsızlık istirahatle ve oksijen verilerek giderilmektedir. Biraz daha ilerlemiş olan yırtıklarda, basit aspirasyon adı verilen yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemle, lokal anestezi uygulanmakta ve göğüs duvarından plevra boşluğuna girilerek burada bulunan hava geri çekilir. Düzelme gözlemlendiğinde, başka bir tedaviye gerek duyulmaz. Eğer başka bir akciğer hastalığın sonucu olarak gelişmiş akciğer yırtığı mevcut ise; uzmanlar göğüs tüpü ile drenaj yöntemine başvurmaktadırlar. Bu yöntemle lokal anestezinin ardından plevra boşluğuna plastik steril bir tüp sokularak içerideki havanın dışarı çıkması sağlanır. Dışarıdan da içeri hava girmemesi sağlanarak plevra boşluğu boşaltılarak, akciğerin yeniden açılması sağlanır. Tüm yöntemlere rağmen başarı sağlanamaması durumunda, son yöntem olarak uzmanlar cerrahi yönteme başvurma kararı alırlar. Cerrahi yöntemle, hastanın akciğerlerinde bulunan yırtıklar onarılır.

Yaşam Stili Önerileri

Akciğer zarı yırtığının tedavi edildiği hastaların sakin bir hayat sürmeleri önerilmektedir. Ağır sportif aktivitelerinden ve basınç farkları yaratacak etkinliklerden kaçınmak da uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir