Akciğer nodülü bir göğüs hastalığıdır. Akciğer çevresinde, yuvarlak veya oval bir görüntüye sahiptir. Akciğerde nodülün tespit edilmesi kanser belirtisi değildir. Nodül olması gereken boyuttan büyük ve kötü huylu ise kansere sebebiyet vermektedir. Nodülün olması gereken boyutu 1cm ile 3 cm arasındadır.Bir nodül 3cm’den daha büyük ise nodüle kitle ismi verilir.

Belirtileri Nedir?

Genellikle akciğer nodüllerinin net belirtileri yoktur. Göğüs bölümünde oluşan ağrı akciğer nodülünün belirtisi değildir. Fakat nefes darlığı olması diğer akciğer hastalıklarında olduğu gibi nodülün de belirtisi olabilir. Genel olarak hastaların bu hastalıkla ilgili şikayet etmiş oldukları durum öksürük ve öksürükle birlikte ağızdan kanlı balgam gelmesidir.

Nedenleri Nedir?

Akciğer nodüllerinin sebepleri belli değildir. Başka bir organdan sıçrama yapan hastalık en sık görülen nedenleri arasında verilebilir. Sigara kullanımı ve mesleki şartlar ise akciğer nodülünün oluşmasına sebebiyet veren en yaygın nedenlerdendir. Tüberküloz hastalığı geçirmiş olmakta bu hastalığın görülme riskini arttırır. Kan damarı anormallikleri ve romatoid artrit gibi durumlarda akciğer nodülüne yol açabilir.

Risk Faktörleri Nedir?

Akciğer nodülünün oluşma riski hastanın yaşı ve sigara kullanımı ile doğru orantılı olarak artmaktadır. Hasta genç ise nodülün iyi huylu çıkması yüksek bir ihtimaldir. Aynı zamanda hastanın daha önce geçirmiş olduğu hastalıklar, akrabalarında akciğer kanserinin görülüp görülmemiş olması da önemlidir.

Komplikasyonları Nedir?

Akciğer nodülünün iyi huylu çıkmasıyla birlikte nodül ilaç tedavisiyle yok edilebilir. Hatta bazı hastalarda nodül kendini yok ederek de kaybolabilmektedir. Fakat nodülün kötü huylu çıkmasıyla birlikte erken müdahale ve uygun tedavi uygulanmaz ise nodül akciğer kanserine bile sebebiyet vermektedir.

Doktor Randevusu Öncesi Neler Yapılmalıdır?

Doktor randevusundan önce hastanın yapması gereken sigara kullanıyorsa sigara kullanımını bırakmasıdır. Bu hastalığı önemli derecede etkileyen bir etmendir. Hastalığın net belirtileri olmadığı için hastalığa sebebiyet veren durumlar hastada mevcut ise hastanın doktor kontrolünü geciktirmemesi ve aksatmaması da çok önemlidir.

Tetkik Yöntemleri Nelerdir?

Akciğer nodülü bilgisayarlı tomografi cihazları ile milimetrik çapta olsa dahi nodülü tespit edebilmektedir. Nodüller milimetrik boyutlarda ise hasta 2 yıl süre ile takibe alınmaktadır. Nodülün tespitiyle ilk olarak nodüle iğne biyopsisi yapılır. İğne biyopsisi sonucu nodülün iyi huylu yada kötü huylu çıkması beklenir. Sonuçların çıkmasıyla birlikte hastaya uygun tedavi uygulanır.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Akciğer nodülünün iyi huylu veya kötü huylu olmasına göre değişen tedavi şekillerinden iyi huylu nodül çıkması durumunda hasta için tedavi uygulanmayabilir ya da sadece ilaç tedavisi uygulanır. Nodülün kötü huylu çıkması ise cerrahi müdahale gerektirir. Alınan parça incelenir. Nodüle kanser teşhisi konulması durumunda düzenli kontroller yapılır. Bu kontroller akciğer nodülü tedavisinde önemlidir.

Yaşam Stili Önerileri

Akciğer nodülü tedavisinden sonra hasta sigara kullanıyorsa bu bağımlılığı bırakmalıdır. Akciğer nodülünün tekrar oluşma ihtimali yüksektir. Bu yüzden hasta doktorunun belirlemiş olduğu aralıklarla kontrollerine dikkat etmeli ve aksatmamalıdır. Beslenme bu evrede çok önemlidir. Kişi sağlıklı beslenmeli, temiz havada yapacağı düzenli yürüyüşleri alışkanlık haline getirmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir