Akciğerde su toplanması diğer adıyla Plörezi akciğer ve akciğer dışı hastalığı sonucunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Hastalık akciğerleri tamamen saran zarların arasında sıvı birikmesiyle oluşur.

Belirtileri Nedir?

Hastalığın ilk belirtisi göğüste bir noktada oluşan ağrıdır. Bu ağrı sırtta, göğüste ve sırtın yan taraflarında da hissedilebilir. Bu belirtiyle birlikte hasta derin nefes alırken, hapşırırken ve öksürürken şiddetli bir ağrı hisseder. Aynı zamanda tüm diğer akciğer hastalıklarında olduğu gibi bu hastalığın da belirtisi nefes darlığı ve öksürüktür. Fakat öksürük kuru bir şekilde olur. Öksürme sırasında hastada balgam oluşumu gerçekleşmez.

Nedenleri Nedir?

Akciğerde sıvı toplanması belli bir yaş ile sınırlı olmayan ve her yaştan insanda görülen bir hastalıktır. Bu hastalığın tüberküloz, kanser, kalp yetmezliği,böbrek yetersizliği, troid hastalıkları, yemek borusu kanserinin plevraya yayılması, karaciğer sirozu, göğüste radyoterapi uygulanması ve romatizmal hastalıklar olmak üzere çok fazla nedeni vardır. Bazı ilaçların kullanımı da bu hastalığa sebep olabilir.

Risk Faktörleri Nedir?

Beslenmenin zayıf olması bu hastalığın risk faktörleri arasında gösterilebilir. Akciğerde sıvı toplanmasına neden olan hastalıkları taşıyor olmak hastalığın risk faktörlerinden bir diğeridir. Bu hastalığa neden olan hastalık sayısı çok fazla olduğu için bu hastalıkları taşıyan kişilerin akciğerde sıvı toplanması belirtilerini görmesi durumunda kontrollerini gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Komplikasyonları Nedir?

Akciğerde sıvı toplanması rahatsızlığı ilk evrede çıkmasıyla birlikte hasta için sıkıntılı bir süreç oluşturmazken ikinci evrede çıkmasıyla cerrahi uygulama gerektirir. Hastalık solunum rahatsızlıkları, akciğer hastalıkları, kalp yetmezliğini tetikleyebilir.

Doktor Randevusu Öncesi Neler Yapılmalıdır?

Akciğerde sıvı toplanmasından şüphelenen bir kişi belirtilerle ilgili dikkatli olmalıdır. Doktora vereceği bilgiler hastalığın teşhis edilmesinde büyük önem taşır. Akciğer hastalıklarında erken teşhis önemlidir. Bu yüzden belirtileri fark ettikten sonra kontrol süresini çok fazla uzatmamalıdır.

Tetkik Yöntemleri Nelerdir?

Akciğerde sıvı toplanması görülen bir hastada doktor öncelikle akciğer grafisi veya bilgisayarlı tomografi kontrolü ile plevra boşluğunda toplanan sıvı ile ilgili bulguları saptayabilir. Ayrıca Torasentez adı verilen bir enjektör yardımı ile göğüs duvarından plevra boşluğuna girilerek burada biriken sıvı alınarak incelenir. Son olarak kapalı ve açık plevra biyopsisi ile hastalık teşhis edilebilir.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Akciğerde sıvı toplanması ile birlikte 2 çeşit tedavi uygulanabilir. Bunlar cerrahi veya tıbbi tedavilerdir. Hasta ilk evrede ise doktoru tarafında beslenmesiyle ilgili özel diyetler ve önerilere yer verilerek yatak istirahati yapması sağlanır. Ama hastada ikinci evre belirtiler görülürse cerrahi müdahale yapılarak aşırı toplanıp hastalığa sebep olan sıvının fazlası boşaltılır.

Yaşam Stili Önerileri

Hasta tedaviden sonra da bol kalorili, proteinli ve vitaminli bir beslenme programıyla beslenmelidir. Sağlıklı yiyecekler ve beslenme şekli bu hastalığın tedavi ve tedavi sonrası dönemi için önemlidir. Tedavi sonrasında ilaç takviyesi olarak kuvvetli antibiyotik içeren ilaçlar kullanılabilir. Bu tamamen hastalığın evresiyle ilgili olarak değişir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir