Akut Eklem Romatizması genellikle 5 ile 15 yaş arası çocuklarda görülen bir bağ dokusu hastalığıdır. Bu hastalık özel bir mikrobun boğaza yerleşerek boğaz enfeksiyonu oluşturmasına yol açar. Boğaz enfeksiyonu ateş, boğaz ağrısı gibi belirtiler vererek geçer fakat geçtikten sonra bu hastalık ortaya çıkar.

Belirtileri Nedir?

Akut eklem romatizması ciddi hasarları kalpte oluşturur. Akut eklem romatizmasının kalpte oluşturduğu hasarlar kalıcı olabilir hatta ölüme bile sebebiyet verebilir. Ayrıca böbrekler, beyin ve deride de hastalıklar oluşturur. Boğaz enfeksiyonu ateş, boğaz ağrısı, halsizlik gibi belirtiler oluşturarak şiddetli bir şekilde geçirilebilir. Boğaz enfeksiyonundan sonra oluşan akut eklem romatizmasında çocuğun dizlerinde ve ayak bileğinde şişlikler ve kızarıklıklar olur. Bir eklemde 4-5 gün şişlik devam edip sonra diğer eklem bölgesinde ağrı, şişlik ve kızarıklık olmaktadır.

Nedenleri Nedir?

Akut Eklem Romatizması boğaz enfeksiyonu sonucu vücuda yerleşen beta mikrobu olarak bilinen mikrop ve bunun sebep olduğu ateş sonucu ortaya çıkar.

Risk Faktörleri Nedir?

Çocukların 5 ile 15 yaş arasında geçirmiş oldukları boğaz enfeksiyonu eklem romatizmasını tetikleyebilir. Okullar, spor salonları gibi kalabalık yerlerde ise bu mikrobun bulaşma riski fazladır.

Komplikasyonları Nedir?

Akut eklem romatizması eğer kalp kapakçıklarında oluşursa kalp tabakalarını iltihaplandırır. Bu iltihaplanma kalp kapağında bozulmaya ileri dönemde kalp yetmezliğine neden olur. Hastalık tedavi sonucu geçer fakat geç bir dönemde kalbe vermiş olduğu hasar kalıcı ve tehlikeli olabilir. Ayrıca bu rahatsızlık çocuklarda istemsiz hareketler, koordinasyon bozukluğu ve kas zafiyeti gibi hastalıklara da sebep olabilir.

Doktor Randevusu Öncesi Neler Yapılmalıdır?

Belirtilen yaş aralığındaki çocukların boğaz enfeksiyonu geçirmesi durumunda akut eklem romatizmasına yakalanma riski de vardır. Bu yüzden boğaz enfeksiyonu geçirilmesiyle birlikte çocuk akut eklem romatizması çıkma ihtimaline karşı tedavi altına alınmalıdır. Ayrıca çocukta hastalığın belirtilerini gördükten sonra doktor kontrolü aksatılmamalıdır.

Tetkik Yöntemleri Nelerdir?

Hastalığın belirtileri doktor için yol göstericidir. Boğaz enfeksiyonu kontrolü ve muayeneden sonra basamakta ateş, eklem ağrısı, kan testlerinde lökosit artışı gibi durumlar kontrol edilerek teşhis koyulabilir.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Akut eklem romatizmasında ilaç tedavisi uygulanır. Burada önemli olan hastalığın doğru ilaçlarla tedavi edilmesidir. Penisilin bu hastalığın tedavisinde ki en etkili ilaçtır. Ama penisilin kullanılması için çocuğa mutlaka penisilin testlerinin yapılması gerekmektedir. Alerji testleri de mutlaka yapılmalıdır. Genel olarak antibiyotikler ve penisilin iğneleri bu hastalığın tedavi yöntemleri arasındadır. Kalp kapak tutulumu olan hastalarda penisilin tedavisi uzun sürelidir. Ayrıca bu hastalar diş tedavisi sırasında koruyucu antibiyotik tedavisi alırlar.

Yaşam Stili Önerileri

Akut eklem romatizmasının olumsuz bir özelliği de bir kere geçirilmesi durumunda hastalığın tekrar etme ihtimalinin yüksek olmasıdır. Vücut hastalığın ilk geçirildiği zamana göre tekrar etmesine karşı bağışıklık gösterip kendisini korur yani hastalığın ilk görüldüğü zamandan daha hafif olarak geçirilir. Ama hastalığın atlatılmasından sonra ki 1 yıl içinde dikkatli olmak ve kontrolleri devam ettirmekte fayda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir