Akut pankreatit, bir pankreas hastalığıdır. Pankreasın değişik derecelerde hasar görmesiyle oluşur. Akut pankreatit ile birlikte pankreastaki hücreler ölebilir.

Belirtileri Nedir?

Akut pankreatit genellikle alkol kullanımından sonra ya da yorucu ağır bir yemek sonrasında ortaya çıkabilir. Ağrı aniden başlayarak artar. Hasta vücuduna bıçak batıyormuş gibi bir ağrı hisseder. Otururken hafifleyen ağrı hastanın uzanması ya da yatması durumunda şiddetlenir. Bir diğer belirtisi ise hastalarda sürekli bulantı ve kusma görülmesidir.

Nedenleri Nedir?

Akut pankreatitin oluşmasında birden çok neden vardır. Bu nedenlerden en sık rastlananı ise safra kesesi taşıdır. Bir diğer nedeni ise fazla alkol tüketimidir. Bu iki belirgin neden dışında çocuklarda kabakulak, kan yağlarının yüksekliği, kanal darlığı, pankreasın bazı doğmalık anomalileri, travma, çok fazla görülmemiş olsa bile hamilelik sırasında da oluşabilir. Akut pankreatit kişide bu nedenlerin hiç biri olmasa bile kendiliğinden gelişebilen bir hastalıktır.

Risk Faktörleri Nedir?

Akut pankreatit hastalığının oluşmasındaki en önemli faktör yoğun alkol kullanımıdır. Alkol kullanımı bu hastalığa yakalanma riskini fazlasıyla arttırır. Aynı zamanda safra kesesi taşı, kanal darlığı, kan yağlarının yüksekliği gibi hastalıklar da bu hastalığa sebebiyet veren risk faktörlerindendir.

Komplikasyonları Nedir?

Hastalığın durumu iyi derecede ise hasta komplikasyonsuz bir şekilde iyileşebilir. Fakat genellikle görülen komplikasyonlar hastada kist gelişimi, pankreas apsesi ve pankreas sıvılarının dışarıya akması şeklinde belirtilebilir. Ayrıca solunum yetersizliği ve sarılık oluşumu da sık görülen rahatsızlıklar arasındadır.

Doktor Randevusu Öncesi Neler Yapılmalıdır?

Akut pankreatitten şüphelenen hasta randevu öncesi kullandığı ilaçları, şüphelenmesine neden olan belirtileri ve beslenme şeklini detaylı bir şekilde not almalıdır. Özellikle belirtiler çok önemlidir. Belirtilerin doğru ve net olması hastalık tanısının konmasında büyük önem taşır.

Tetkik Yöntemleri Nelerdir?

Hastanın belirtmiş olduğu şikayetler ve bulgular ile doktor tanı koyabilir. Bu yüzden hastanın belirtiler konusunda net ve doğru bir şekilde bilgi vermesi gerekmektedir. Bu hastalıkla ilgili kan testi yapılır fakat kan testi sonucunda farklı hastalıklarla benzer sonuçlar çıkabildiği için tam olarak güvenilir bir sonuç vermez. Tam olarak doğru sonucu alabileceğimiz test, idrar testidir. Doktor aynı zamanda bilgisayarlı tomografide pankreasın hasarı hakkında da fikir edinebilir.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Öncelikle hastalığın şiddetli ya da hafif formda olup olmadığı belirlenmelidir. Bu tedavi süreci için önemli bir durumdur. Sonuçlar şiddetli form olarak çıkarsa yoğun bakımda tedavi gerektirebilir. Akut pankreatit için uygulanan bir diğer tedavi çeşidi medikal tedavidir.

Yaşam Stili Önerileri

Akut pankreatit hastalığıyla birlikte alkolden uzak durulmalıdır. Doktorunuzun onayından geçmiş uzmanlar tarafından hazırlanmış bir diyetle beslenmek sağlığınız açısından daha iyi olacaktır. Pankreasa iyi gelen domates, ıspanak, sarımsak, kekik gibi besinlerin kullanımı doktor onayıyla birlikte arttırılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir