Alerji, herhangi bir maddeye karşı oluşan aşırı hassasiyet, reaksiyon durumudur. En bilindik alerji çeşitleri arasında polenler, ilaçlar,çeşitli yiyecekler, toz, hayvan tüyü gibi çevresel etmenler gelmektedir. Bunun yanında alerjisi olan bir kişi ‘’atopik’’ olarak adlandırılmaktadır ve toplumun %30’dan fazlasında alerji olduğu bilinmektedir.

Belirtileri Nedir?

Alerjinin belirtilerinden bahsedebilmek için öncelikle vücudun nelere alerjisinin olduğu tespit edilmelidir. Bunun yanında alerji belirtileri kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Genel alerji belirtileri arasında ise kaşıntı, hırıltılı nefes, nefes darlığı, vücudun çeşitli bölgelerinde şişlik ve kızarıklıklar gibi belirtiler gelmektedir.

Nedenleri Nedir?

Alerjinin gelişmesinde genetik önemli bir rol oynamaktadır. Anne veya babada alerji görülmesi çocukta gelişecek olan alerji riskini artırmaktadır. Hamilelik ve vücudun zayıf olduğu dönemlerde de çeşitli alerjik reaksiyonlar gelişmektedir. Ev tozları, polenler, hayvan proteinleri ve tüyleri, küf mantarı, böcekler ve böcek zehirleri gibi pek çok etken alerji oluşmasına neden olmaktadır.

Risk Faktörleri Nedir?

Anne veya babasında ya da her ikisinde de alerji olanlar risk grupları arasında gelmektedir. Hamileler, çocuklar ve çeşitli hastalıklarla zayıflayan bağışıklık sistemi alerji bakımından risk oluşturmaktadır.

Komplikasyonları Nedir?

Özellikle çeşitli ilaçlara karşı gelişen alerji durumunda hayatı tehlikeye sokan kompolikasyonlar görülmektedir. Serum hastalığı, kansızlık, astım, alerjik rinit gibi hastalıklara neden olmaktadır.

Doktor Randevusu Öncesi Neler Yapılmalıdır?

Doktor randevusu öncesi ortaya çıkan semptomlar ve alerjiye neden olan faktörleri bilmek uygulanacak tedavide büyük önem taşımaktadır. Bu bilgilerin doktora doğru şekilde aktarılması gerekmektedir.

Tetkik Yöntemleri Nelerdir?

Alerjinin tanı ve tetkikinde ailedeki alerji hikayesi büyük önem taşımaktadır. Ortaya çıkan belirtiler tanı konulmasına yardımcı olmaktadır. Ancak kesin tanı alerji testleriyle konulmaktadır. Alerji deri testlerinde hastanın genellikle koluna iğne ucu ile küçük bir iz yapılır ve alerjenler iğne batırılan bölgeye uygulanır. 15-20 dk sonra ortaya çıkan kızarıklıklar ve semptomlarla alerjiye neden olan maddeler tespit edilir ve tanı konulur. Bunun yanında alerji tespiti için kan testleri de mevcuttur.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Alerji tedavisinde genellikle ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Alerji tekrarlayan bir hastalık olduğu için uygulanan tedavilerle kontrol altına alınmaya çalışılmaktadır. Uygulanan tedaviler alerjinin türüne, şiddetine ve alerjiye neden olan etken maddeye göre değişmektedir. Alerji tedavisinde amaç ortaya çıkan belirtileri en aza indirmek ve kişinin yaşam kalitesini yükseltmektir.

Yaşam Stili Önerileri

Küf mantarları ve toza karşı gelişen alerjide evin sürekli olarak havalandırılması, aydınlık olması ve güneş görüyor olması gerekmektedir. Toza alerjisi olan kişilerin pek çoğu kalı ve kilim kullanımından kaçınmaktadır. Sonbahar alerjilerine karşı ise bir süre yüzü kapatan maskeler kullanılabilir. Bunun yanında doktor kontrolünde alerjilere karşı ilaç kullanılabilir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir