Dişlerde yetersiz bakım nedeniyle, ağızda bulunan bakterilerin oluşturduğu plak ya da kalan yiyecek artıklarında oluşan asitler nedeniyle çürüme meydana gelir ve diş oyukları oluşur. Çürüme nedeniyle oluşan boşlukların, doku dostu bir madde ile doldurularak, dişin kurtarılmasına yönelik tedavilere dolgu denmektedir. Dolgu maddesi olarak, gümüş, kalay, bakır ve çinko alaşımının civa ile karıştırılarak elde edildiği amalgam adı verilen maddenin kullanılması ile yapılan dolguya amalgam dolgu denir.

Tükürüğün içinde bulunan maddelerin civanın serbestleşmesine yol açması nedeniyle, amalgam dolgu bulunan dişin çevresindeki diş ve dokularda civa birikerek, mavi – gri renkte bir leke oluşturur. Bu lekelere amalgam lekesi adı verilir. Amalgam lekesinin bir diğer adı amalgam dövmesidir. Amalgam dolgu değiştirildiğinde ya da dolgulu diş çekildiğinde zamanla silindiği gözlenmiştir.

Belirtileri Nedir?

Amalgam dolgulu diş çevresindeki diş ve yumuşak dokularda oluşan gri-mavi lekeler görülmesi amalgam lekesi olarak nitelendirilir. Amalgam dolgu içerisindeki maddelere karşı aşırı hassasiyeti olan bireylerde, alerjik reaksiyonlar ve buna bağlı ağız içi yaraları görülebilir.

Nedenleri Nedir?

Çürük dişe yönelik yapılan dolgu tedavisinde kullanılan amalgam maddesi içerisindeki civanın tükürük yoluyla serbestleşerek diğer diş ve yumuşak dokularda birikmesi amalgam lekelerine neden olur.

Risk Faktörleri Nedir?

Çürük diş tedavisinde amalgam karışımı kullanılan bireylerde rastlanır.

Komplikasyonları Nedir?

Amalgam içerisindeki civanın tükürük yoluyla serbestleşerek vücutta birikmesi kronik civa zehirlenmesine neden olabilir. Serbestleşen civanın böbrek ve beyinde biriktiği, beyinde biriken civanın alzheimer gelişimine etkili olduğuna yönelik inanışlar mevcuttur. Multipl Skleroz Hastalığı, göz, böbrek, cilt rahatsızlıkları, cinsel fonksiyon bozuklukları, migren gibi hastalıkların ve bazı otoimmun hastalıkların ve kanserlerin tetkikleri sırasında vücutta civa birikmelerine rastlanmıştır. Kanser riski sebebinin amalgam maddenin oluşturduğu elektrik akımının melatonin üretimini azaltması ve kansere karşı koruyucu bir madde olan metatonin eksikliğine neden olması olduğu düşünülmektedir.Dolgulu diş ve çevresindeki renk değişimi hastaya rahatsızlık verebilir. Ayrıca metal çatal-bıçak kullanımında, amagram dolgulardaki metal karışımı elektrik akımına neden olabilmekte ve hassasiyet oluşabilmektedir.

Doktor Randevusu Öncesi Neler Yapılmalıdır?

Amalgam dolgu yerine tercih edilebilecek dolgu çeşitleri mevcuttur. Hasta, işlem öncesi diş doktoru ile görüşerek kendisine uygun olan dolgu maddesi seçebilir, dişlerde mevcut amalgam dolgular diğer dolgu maddeleri ile değiştirerek amalgam dolgunun komplikasyonlarından korunabilir.

Tetkik Yöntemleri Nelerdir?

Amalgam dolgulu dişe komşu dişlerde ve çevresindeki yumuşak dokuda gri-mavi lekelerin meydana gelmesi ile tanınabilir.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Amalgam dolgulu dişin çekilmesi ile ya da mevcut dolgunun değiştirilmesinden sonra, amalgam lekelerinin zamanla silindiği görülmektedir.

Yaşam Stili Önerileri

Diş bakımını aksatmamak, ağızda bakteri plağı ya da gıda artıkları nedeniyle asit oluşumunu engelleyerek diş çürümelerinden kurtulmanın en kolay yoludur. Yemeklerden sonra dişlerin fırçalanması, diş minelerine zarar verecek sert maddelerin dişlerle temasından kaçınılması önerilir. Dişte çürüme meydana geldiğinde, doktor ile görüşerek en sağlıklı dolgu yöntemi belirlenebilir ve tedavi bu yönde yürütülebilir. Dişlerde mevcut amalgam dolgular varsa, bunlar sağlıklı dolgular ile değiştirilerek amalgam lekelerinden kurtulmak mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir