Anal Fissür hastalığının halk arasında bilinen ismi makat çatlağıdır. Anal fissür hastalığı, makatta en sık görülen hastalıklardandır. Bu hastalık, anüs girişinde ana kanala doğru dikey biçimde oluşan yırtıktır. Her yaşta görülebilir fakat en çok orta yaşlarda görülmektedir.

Belirtileri Nedir?

Anal fissür hastalığı genelde hemoroid ile karıştırılmaktadır. Ancak Anal fissür hastalığının farklı belirtileri olabilmektedir. Bu belirtilerin ilki şiddetli ağrıdır. Özellikle dışkılama sırasında başlayan ağrılar, 3 veya 4 saat kadar devam etmektedir. Bazı hastalar ise ağrının gün boyu devam ettiğinden şikayetçi olabilmektedir. Diğer bir belirti ise makatta kanama görülmesidir. Kanamanın nedeni ise dışkılama sırasında anal kanalın genişlemesi ve çatlağın yeniden yırtılmasıdır.

Nedenleri Nedir?

Anal fissür hastalığının oluşumunda kabızlık birincil etkendir. %90 oranında kabızlığa bağlıdır. Dışkılama esnasında anüs cildini yırtan sert dışkı anal fissür oluşumuna yok açar. Kabızlık haricinde bağırsak enfeksiyonları ve patlama benzeri dışkılamaya yol açan ishal de anal fissür oluşumuna neden olabilmektedir.

Risk Faktörleri Nedir?

Anal fissür hastalığına yakalanmaya sebep olan birincil faktör kabızlıktır. Bu hastalığa sebep olan risk faktörlerinden biri de bebeklik döneminde anüste oluşabilecek yırtıklardır ve nedenleri ise henüz tam olarak belirlenememiştir. Aynı şekilde yaşlanma döneminde de bu hastalık görülebilmektedir. Yaşlanma döneminde görülen anal fissür hastalığının sebebi olarak, ilerleyen yaş ile birlikte yavaşlayan dolaşım gösterilmektedir. Ayrıca doğum esnasında anal fissür oluşabileceği gibi Crohn Hastalığı da anal fissür oluşumunu tetiklemektedir.

Komplikasyonları Nedir?

Anal fissür hastalığında oluşabilecek komplikasyonlardan ilki iyileşme olmamasıdır. Eğer hastalık 6 hafta içerisinde iyileşmez ise kronik olarak kabul edilir ve tedavinin artırılmasına karar verilir. Bir diğer komplikasyon ise nüksetme olarak ifade edilir. Hasta daha önceden anal fissür hastalığı yaşadıysa tekrar bu hastalığa yakalanma oranı daha yüksektir. Bu çatlağın iltihaplanması ile anal abseler de görülebilir.

Doktor Randevusu Öncesi Neler Yapılmalıdır?

Anal fissür şikayeti ile doktora başvurmadan önce mutlaka yapılması gereken birkaç adım vardır. Bunlardan ilki, eğer kabızlık veya ishal problemleri yaşanmış ise bunlar doktorla paylaşılmak üzere not edilmelidir. Bir diğer adım ise doktor muayenesinden önce kişisel temizliğe önem gösterilmesidir.

Tetkik Yöntemleri Nelerdir?

Anal fissür hatalığının teşhisi diğer birçok hastalığın teşhisine nazaran daha kolaydır. Tecrübeli bir cerrah için şikayetleri dinlerken tanı koymak kolaydır. Anal fissür oluşumu gözle görülebilmektedir.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Anal fissür tedavisinde yetişkinlerde iyileşme süreci 4-6 hafta arasında sürmektedir. Çocuklarda görülen anal fissür için tedavi süresi ise sadece dışkının yumuşatılması ile daha da kısalmaktadır. Tedaviler ise koruyucu ve cerrahi tedaviler olarak ikiye ayrılır. Koruyucu tedaviler genelde ilaç tedavilerinden ve lokal uygulamalardan oluşur. Cerrahi tedaviler ise genelde kronik anal fissür hastalıklarında başvurulan yöntemdir. Tüm dünyada “altın standart” ismiyle kabul edilen ve 1967 yılından beri kullanılan Lateral Internal Sfikterotomi (LIS) cerrahi tedavi yöntemidir.

Yaşam Stili Önerileri

Anal fissür oluşumunu engellemek için muhtemel kabızlık veya ishal problemlerine yol açmayacak bir beslenme tarzının benimsenmesi gerekmektedir. Sağlıklı bir beslenme ve sağlıklı bir yaşam tarzı benimsenmeli ayrıca kişisel temizliğe önem verilmelidir. Acı biberli yiyeceklerden kaçınmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir