Anüs kalın bağırsağın son bölümüdür ve sindirim sisteminin son parçası olarak dışkıyı vücuttan dışarı atar. Anüs çıkışında bulunan mukozanın zorlanma yoluyla çatlaması ya da yırtılmasına anal fissür denir. Anüste bulunan ve dışkı kontrolünü sağlayan iç ve dış sfinkter kaslarının arasında bulunan salgı bezlerinin iltihaplanma sonucu apseleşmesi ve bir kanal yoluyla dışarı açılarak iltihabı dışarı akıtması durumuna ise anal fistür denir.

Belirtileri Nedir?

Zor ve ağrılı dışkılama, dışkılama sonrası ağrı, anüste yanma, kanama, şişlik, anüste akıntı, akıntıya bağlı kaşıntı anal fissür belirtileridir. Anal fistürde ise iltihap, kan ve dışkı karışımı bir sürüntü, leblebi büyüklüğünde apseler ve bu apselerin patlaması ile ortaya çıkan akıntılar, anüs bölgesinde ağrı ve ateş görülür.

Nedenleri Nedir?

Fissürlerin en sık rastlanan nedeni kabızlıktır ancak uzun süreli ve şiddetli ishallerle de oluşabilirler. Doğum anındaki ıkınma ve doğum öncesi yapılan lavman fissür oluşumuna neden olabilir. Fistüller ise, anal bölgede travmaya neden olacak darbe ya da ameliyatlar, anal fissür, kıl dönmesi, AIDS, kanser gibi farklı nedenlerle oluşabilir.

Risk Faktörleri Nedir?

Yanlış beslenme alışkanlıklarına sahip bireyler kabızlığa ve ishale yatkındır. Kabızlık anal fissür nedeni olduğundan bu bireyler risk altındadır. Doğum sonrası görülme riski fazladır. Ayrıca hemoroid ameliyatı geçiren hastalarda ve tüberküloz hastalarında fistül görülme sıklığı fazladır. Ek gıdaya geçen bebeklerde kabızlık çok sık görülmekte ve bunun sonucu olarak fissür riski oluşturmaktadır. Tuvalet alışkanlığı kazanırken çocuklarda kaka tutma ve bunun sonucunda kakanın sertleşmesi ve anüsü zorlayarak fissür oluşturması sık görülen vakalardır.

Komplikasyonları Nedir?

Anal fissürler, anal fistürlere sebep olabilir. Kaslarda tahribat sebebiyle ileri dönemde dışkı tutamamaya yol açabilir. Anal fistürlerde apselerin tedavi edilmemesi enfeksiyona sebep olabilir ve bu enfeksiyonun iç organlara yayılması sonucunda hayati tehlike yaratabilecek ciddi sonuçlar ortaya çıkabilir.

Doktor Randevusu Öncesi Neler Yapılmalıdır?

Anal fissürün nedeni genellikle kabızlıktır. Kabızlığı giderecek beslenme şekli ile dışkılamanın düzeltilmesi ve ılık su ile yapılan oturma banyolarında düzelme göstermeyen anal fissürlerde doktora başvurulmalıdır. Anal fistürler hemen doktora başvurulması gereken bir durumdur.

Tetkik Yöntemleri Nelerdir?

Hasta hikayesi ve anüs muayenesi tanı için yeterli olmakla birlikte bazı durumlarda anoskopi yapılması gerekebilir.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Beslenme şeklinin düzeltilmesi, ılık su ile oturma banyosu, ilaç tedavisi ile fissürlerin tedavi başarısı oldukça yüksektir. Bazı durumlarda kas gevşetici iğne enjeksiyonu ya da botox uygulaması ile zorlanmaya sebep olan kaslar devre dışı bırakılmaktadır. Ancak nadir durumlarda cerrahi müdahale gerekebilir. Zorlanmaya neden olan kasın kesilmesi en sık kullanılan cerrahi müdahaledir. Anal genişletme, yapılan diğer bir cerrahi müdahale yöntemidir. Anal fistürlerin tek tedavi yöntemi cerrahi müdahaledir.

Yaşam Stili Önerileri

Kabızlık ya da ishale neden olabilecek beslenme şeklinden kaçınılmalı, bol sıvı, lifli gıdalar, bol meyve tüketimi içeren bir diyet uygulanmalıdır. Dışkılamada zorlanma olması durumunda dışkı yumuşatıcı ilaçlar ya da lavman kullanılması ve anüsün zorlanmaması gerekir. Anüs kaslarının zorlanmasına neden olacak fiziksel aktivitelerden kaçınmak, ağır yük kaldırırken anüsü zorlamamak, düzenli tuvalet alışkanlığı kazanmak hastalıktan korunmanın diğer yollarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir