Makat siğili, genital siğil veya genital hpv olarak da adlandırılan anal siğil; makatın çevresini, içini ve cinsel organları etkileyen cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Makat çevresinde veya içinde çıkan toplu iğne başı büyüklüğündeki siğiller genellikle hasta tarafından fark edilmemekte ve ilerleyen dönemlerde sıkıntılara neden olmaktadır.

Belirtileri Nedir?

Başta cinsel ilişki olmak üzere farklı şekilde de bulaşan anal siğil, başlarda makatta kaşıntı olarak belirti vermektedir. İlerleyen dönemlerde ise makat etrafında siğiller çıkmakta ağrı ve sancı yapmaktadır. Bunun yanında dışkılamada sıkıntılara da yol açmaktadır.

Nedenleri Nedir?

Makat siğilinin en büyük bulaşma nedeni cinsel ilişkidir. Bunun yanında ortak kullanım alanları da hastalığın bulaşmasına neden olmaktadır. Bu yüzden kullanılan tuvaletlerin hijyenine dikkat edilmelidir. Bunun yanında el ve vücudun farklı bölgelerindeki siğillerin teması ile de hastalığın ortaya çıkması mümkündür.

Risk Faktörleri Nedir?

Ters cinsel ilişki, hijyenden uzak ortak kullanım alanları, el ve vücudun farklı bölgelerinde çıkan siğiller anal siğilde risk faktörü oluşturmaktadır.

Komplikasyonları Nedir?

Anal siğiller tedavi edilmediğinde hpv enfeksiyonları sonucu kanser gelişme olasılığı vardır. Bu yüzden hastaların vakit kaybetmeden doktor randevusu oluşturması gerekmektedir.

Doktor Randevusu Öncesi Neler Yapılmalıdır?

Anal siğil hastalığında doktor randevusu öncesinde kişisel temizliğin yapılmış olması gerekmektedir. Bunun yanında siğillerin çoğalma durumu ve zamanı doktora iletilmeli, şikayetler eksiksiz olarak anlatılmalıdır.

Tetkik Yöntemleri Nelerdir?

Anal siğil yapılan fizik muayene sonucu rahatlıkla teşhis edilmektedir. Bunun yanında siğillerdeki etkin virüsün tetkiki için birtakım laboratuvar testi yapılmakta ve tanı tam anlamıyla konulmaktadır.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Anal siğil tedavisinde ilaç tedavisi ve elektrokoter ile yakma tedavisi önemli bir rol oynamaktadır. Elektrokoter tedavide siğiller yakma yöntemi ile ortadan kaldırılmaktadır. Uzun bir tedavi süreci söz konusudur. Hastanın kontrollere düzenli olarak gitmesi gerekmektedir. Geride kalan bir siğil zamanla çoğalabilir ve tedavide başa dönülebilir. Bu yüzden kontrol çok önemlidir. Elektrokoter tedavi ilaç tedavisi ile desteklenerek hastalık kontrol altına alınmaktadır.

Yaşam Stili Önerileri

Anal siğil hastalarının öncelikle kişisel temizliklerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Hijyeninden emin olunmayan tuvaletler kullanılmamalıdır. Cinsel ilişki sırasında yine dikkat edilmeli ve önlem alınmalıdır. Bunun yanında doktor kontrolleri aksatılmamalı ve tedaviye uyum gösterilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir