Anevrizma Nedir?

Teşhisi oldukça zor bir hastalık olan anevrizma, beyin damarlarındaki kas yapısının zayıflamasından dolayı damarlarda oluşan baloncuklarla ortaya çıkan bir hastalıktır. Damar duvarında incelme ve zayıflamaya neden olan anevrizma hayatı tehlikeye sokan hastalıklar arasında gelmektedir.

Read more

Anemi Nedir?

Halk arasında kansızlık olarak da bilinen anemi, vücutta kırmızı kan hücresi içindeki hemoglobin yoğunluğunun belirlenen değerin altında kalmasıdır. Bu değer Dünya Sağlık Örgütü tarafından erişkin erkeklerde 13 g/dL, gebe olmayan kadınlarda 12 g/dl, gebe kadınlarda 11g/dl 6 ay ile 6 yaş arası çocuklarda 11 g/dL olarak belirlenmiştir. Bu değerin altında kalanlar anemi hastası olarak tanımlanmakta, sebebine yönelik araştırma yapılıp kesin nedeni bulunduktan sonra da tedavilerine başlanmaktadır.

Read more

Anal Siğil Nedir?

Makat siğili, genital siğil veya genital hpv olarak da adlandırılan anal siğil; makatın çevresini, içini ve cinsel organları etkileyen cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Makat çevresinde veya içinde çıkan toplu iğne başı büyüklüğündeki siğiller genellikle hasta tarafından fark edilmemekte ve ilerleyen dönemlerde sıkıntılara neden olmaktadır.

Read more

Anal Fistül Nedir?

Anal fistül, dış cilt dokusu ile anal kanal arasında oluşan, ağrı, akıntı ve şişkinliklere neden olan tünel şeklindeki hastalıktır. Anal fistül, genellikle anal apsenin kendiliğinden veya cerrahi olarak boşaltılmasından sonra gelişir. Anal fistül hastalığına kronikleşmiş anal apse de denebilir.

Read more

Anal Fissür Nedir?

Anal Fissür hastalığının halk arasında bilinen ismi makat çatlağıdır. Anal fissür hastalığı, makatta en sık görülen hastalıklardandır. Bu hastalık, anüs girişinde ana kanala doğru dikey biçimde oluşan yırtıktır. Her yaşta görülebilir fakat en çok orta yaşlarda görülmektedir.

Read more

Anal Fissür ve Fistül Nedir?

Anüs kalın bağırsağın son bölümüdür ve sindirim sisteminin son parçası olarak dışkıyı vücuttan dışarı atar. Anüs çıkışında bulunan mukozanın zorlanma yoluyla çatlaması ya da yırtılmasına anal fissür denir. Anüste bulunan ve dışkı kontrolünü sağlayan iç ve dış sfinkter kaslarının arasında bulunan salgı bezlerinin iltihaplanma sonucu apseleşmesi ve bir kanal yoluyla dışarı açılarak iltihabı dışarı akıtması durumuna ise anal fistür denir.

Read more

Amiloidoz Nedir?

Amiloidoz hastalığı, amiloid adlı özel bir proteinin organlarda fazla miktarda birikmesiyle oluşan bir hastalıktır. Amiloidin fazla birikmesiyle normal olarak çalışan olan organlar çalışamaz hale gelmekte ve hastalık baş göstermektedir.

Read more

Amalgam Lekesi Nedir?

Dişlerde yetersiz bakım nedeniyle, ağızda bulunan bakterilerin oluşturduğu plak ya da kalan yiyecek artıklarında oluşan asitler nedeniyle çürüme meydana gelir ve diş oyukları oluşur. Çürüme nedeniyle oluşan boşlukların, doku dostu bir madde ile doldurularak, dişin kurtarılmasına yönelik tedavilere dolgu denmektedir. Dolgu maddesi olarak, gümüş, kalay, bakır ve çinko alaşımının civa ile karıştırılarak elde edildiği amalgam adı verilen maddenin kullanılması ile yapılan dolguya amalgam dolgu denir.

Read more

Alzheimer Nedir?

Halk arasında ‘’Bunama’’ olarak bilinen alzheimer; yaşla ortaya çıkan, beyin dokusunun bozulmasıdır. Beyin dokusundaki bozulmalar günlük aktivitelerin ve sosyal yeteneklerin bozulmasına da sebep olmaktadır. Unutkanlık her yaşta herkesin başına gelen bir olgudur. Ancak alzheimerde unutkanlığın dozu oldukça büyüktür ve beraberinde başka sorunları da getiren bir hastalıktır. İlerleyen ve geri dönüşü olmayan bir hastalık olan alzheimer ciddi bir hastalıktır ve belirtiler ortaya çıktıktan 7-8 yıl sonra hastanın ölmesine neden olamaktadır.

Read more

Alt Çenenin Önde veya Geride Olması Nedir?

Çene, ağız çevresinde yer alarak çiğnemeyi sağlayan kemik yapısıdır. İnsan vücudunda karşılıklı çene yapısı tüm insanlarda hemen hemen aynı olduğu halde, bazen üst ya da alt çenenin geride olarak geliştiği ya da çene travmasına neden olabilecek kazalar sonrası çenenin bu şekilde simetrik bozuklukla karşı karşıya kaldığı yüz yapılarına da rastlanır.

Read more

Alkol – Madde Bağımlılığı Nedir?

Alkol-madde bağımlılığı, zararlı ve bağımlık yapan uyuşturucu özellikteki maddelerin kişiye olumsuz etkilerine rağmen kullanımına devam edilmesidir. Bağımlılığın en tehlikeli özelliği ise, kullanmaya başladıktan sonra kişinin kullanımı bırakamamasıdır. Alkol ve madde bağımlılığı kişinin tüm yaşamını olumsuz etkileyen ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalık türüdür.

Read more

Alerjik Deri Hastalıkları Nedir?

Alerji, herhangi bir maddeye karşı oluşan aşırı hassasiyet ve reaksiyon durumudur. En bilindik alerji çeşitleri arasında polenler, ilaçlar, çeşitli yiyecekler, toz, hayvan tüyü gibi çevresel etmenler gelmektedir. Egzama, ürtiker, anjioödem en sık yaşanan alerjik deri hastalıkları arasında yer almaktadır.

Read more

Alerji Nedir?

Alerji, herhangi bir maddeye karşı oluşan aşırı hassasiyet, reaksiyon durumudur. En bilindik alerji çeşitleri arasında polenler, ilaçlar,çeşitli yiyecekler, toz, hayvan tüyü gibi çevresel etmenler gelmektedir. Bunun yanında alerjisi olan bir kişi ‘’atopik’’ olarak adlandırılmaktadır ve toplumun %30’dan fazlasında alerji olduğu bilinmektedir.

Read more

Akut Prostatit Nedir?

Erkeklerde üremede önemli bir işleve sahip olan prostat, kestane büyüklüğünde olup idrar kesesinin hemen altında yer almaktadır. Çeşitli bakteriler ile prostatta meydana gelen iltihap, akut prostatit olarak adlandırılmaktadır. Kendi içinde çeşitlere ayrılan prostat iltihabında ani ve şiddetli gelişen akut prostatit mutlaka tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır.

Read more

Akut Pankreatit Nedir?

Akut pankreatit, bir pankreas hastalığıdır. Pankreasın değişik derecelerde hasar görmesiyle oluşur. Akut pankreatit ile birlikte pankreastaki hücreler ölebilir.

Read more

Akut Eklem Romatizması Nedir?

Akut Eklem Romatizması genellikle 5 ile 15 yaş arası çocuklarda görülen bir bağ dokusu hastalığıdır. Bu hastalık özel bir mikrobun boğaza yerleşerek boğaz enfeksiyonu oluşturmasına yol açar. Boğaz enfeksiyonu ateş, boğaz ağrısı gibi belirtiler vererek geçer fakat geçtikten sonra bu hastalık ortaya çıkar.

Read more

Akne Nedir?

Akne vücudun belli yerlerinde görülen yağ bezlerini tutan bir hastalıktır. Ergenlik çağındaki gençlerin %85’inde görülür. 40’lı yaşlara kadar sürebilir.

Read more

Akdeniz Anemisi Nedir?

Tıp dilinde ‘’Beta Talesimi’’ olarak bilinen Akdeniz anemisi, anne veya babadan çocuğa geçen bir kan hastalığıdır. Akdeniz ülkelerinde yoğun olarak görüldüğü için bu adı alan hastalık; tedavi edilmediğinde hayat süresini önemli derecede etkileyen bir hastalıktır.

Read more

Akciğerin Yapısal Hastalıkları Nedir?

Bir çeşit solunum yolu hastalığıdır. Akciğerde bulunan kistlerin yol açtığı uzman bir hekim tarafından muayene edilmesi gereken durum veya hastalıktır. Akciğerde bulunan kistlerin tümöre dönüşmesi sonucu ortaya çıkar. Kalıtsal olarak veyahut sonradan edinme şeklinde ortaya çıkar. Çocuklara oranla yetişkinlerde görünme yüzdesi fazladır.

Read more

Akciğerde Sıvı Toplanması Nedir?

Akciğerde su toplanması diğer adıyla Plörezi akciğer ve akciğer dışı hastalığı sonucunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Hastalık akciğerleri tamamen saran zarların arasında sıvı birikmesiyle oluşur.

Read more

Akciğerde Nodül Nedir?

Akciğer nodülü bir göğüs hastalığıdır. Akciğer çevresinde, yuvarlak veya oval bir görüntüye sahiptir. Akciğerde nodülün tespit edilmesi kanser belirtisi değildir. Nodül olması gereken boyuttan büyük ve kötü huylu ise kansere sebebiyet vermektedir. Nodülün olması gereken boyutu 1cm ile 3 cm arasındadır.Bir nodül 3cm’den daha büyük ise nodüle kitle ismi verilir.

Read more

Akciğer Sönmesi Nedir?

Tıp dilinde Pnömotoraks olarak adlandırılan akciğer sönmesi; akciğer ile göğüs duvarı arasında serbest hava birikmesi ile ortaya çıkan bir hastalıktır. O bölgede yer alan hava keseciklerinin patlaması ile meydana gelmektedir. Hastalığın meydana gelmesi için her zaman hava keseciklerinin olması beklenmez. Pek çok hastada farklı sebeplerle de akciğer sönmesi görülmektedir.

Read more

Akciğer Pıhtısı Nedir?

Akciğer embolisi olarak da adlandırılan akciğer pıhtısı, akciğer atardamarlarının tıkanması sonucu gerçekleşen bir hastalıktır. Bacak ve leğen kemiği boşluğundaki atardamarlarda meydana gelen tıkanma sonucu oluşan hastalıkta, pıhtılardan kopan parçalar akciğere gelerek hastalık oluşmasına sebep olmaktadır.

Read more

Akciğer Kanseri Nedir?

Dünyada oldukça fazla görülen ve en fazla ölümle sonuçlanan kanser çeşitleri arasında gelen Akciğer Kanseri, sessiz ilerleyen ve ilk evrelerde belirti vermeyen kanser türleri arasında gelmektedir. Akciğer hücrelerinin kontrolsüz bölünerek çoğalmasıyla kanser oluşmaktadır. Yayılım gösterme özelliği olan akciğer kanserinde yakın doku ve organların yanında beyne kadar yayılma durumu söz konusu olabilir.

Read more

Akciğer Apsesi Nedir?

Akciğerde irin oluşmasıyla ortaya çıkan hastalık, akciğer apsesi olarak adlandırılmaktadır. Solunum işlevini gören akciğerde birtakım bakteriler ve hastalıklar birlikte boşluklar oluşmaya başlar ve bu boşluklar irinle dolmaya başlayarak hastalık ortaya çıkar.

Read more

Akciğer Zarının Yırtılması Nedir?

Akciğer zarının yırtılması olarak bilinen Pnömotoraks; akciğerleri kaplayan ve ince bir yapıda bulunan iki zarın yırtılması sonucu meydana gelir. Bu zarların temel işlevi akciğerlerle yapılmakta olan solunum faaliyeti sırasında, soluk verildikten sonra belli bir yapıda kalmasını sağlayarak akciğerlerin işlevini yerine getirmesini sağlamaktır. Bu zarların adı plevra olarak adlandırılmaktadır. Plevranın oluşturduğu boşluk sayesinde akciğerlerin yapısı bozulmadan işlevini yerine getirebilmektedir.

Read more

Akciğer Zarı Kanseri Nedir?

Akciğer zarı kanseri diğer adıyla Mezotelyoma, akciğer ile göğüs kafesi arasındaki boşlukta su birikintilerinin oluşmasıyla başlar. Bu şekilde akciğerde ödem toplanmaya başlayarak hastalık ortaya çıkar. Read more

Akciğer Zarı İltihaplanmaları Nedir?

Akciğer zarı iltihaplanmaları, akciğer zarı olan Plevranın iltihap kapmasıyla oluşan hastalığa verilen addır. Çabuk iyileşen ve vücutta iz bırakmayan bir hastalıktır.

Read more

Akciğer Nodülleri Nedir?

Akciğer nodülleri (Pulmoner), daha çok yuvarlak yada oval görünümde, akciğer çevresinde yer alan, leke olarak da bilinen lezyonlardır. Orta ve alt akciğer bölümlerinde yerleşmiş bulunabilirler. Yüzeyleri düzgün, belirgin sınırlara sahiptirler. 1 cm ile 4 cm arasında farklı boyutlarda olabilir. Büyük olanlara kitle adı verilir. İyi huylu ve kötü huylu nodüller olmak üzere ikiye ayrılır.

Read more

Akalazya Nedir?

Ağızda çiğnenen gıdalar yemek borusu aracılığıyla mideye ulaşmaktadır. Mideye ulaşma işlevi, tüp şeklindeki mide borusunun kasılması ile gerçekleşmektedir. Yeme işlemi sırasında yemek borusunun kasılamaması ile ortaya çıkan hastalık akalazya olarak adlandırılmaktadır. Bu hastalık ortalama olarak 2-3 yıl içerisinde gelişmektedir.

Read more